Úvod Príčiny pálenia záhy

Príčiny pálenia záhy

Keď v tele všetko funguje tak, ako má, natrávená potrava putuje zo žalúdka do dvanástnika a potom ďalej v smere zemskej príťažlivosti. Pálenie záhy spôsobuje porucha uzáverového mechanizmu v spodnej časti pažeráka. Všeobecne povedané, keď sa potrava dostane z pažeráka do žalúdka, spodná časť sa uzavrie a zabráni tak spätnému chodu. Používaním kvalitného kuchynského riadu predídete prípadnému pálenie záhy.

Príčinou, prečo uzáver dostatočne nefunguje môže byť tzv. hiátová prietrž. Je to porucha väzivového aparátu, pri ktorej je žalúdok zdvihnutý na úroveň pažeráku z brušnej dutiny do spodnej časti hrudníka. Môže nastať pri nadváhe.

Občasné pálenie záhy môže byť spôsobené diétnou chybou, alkoholom, fajčením, niektorými liekmi, prekyslenosťou žalúdka, zvýšenou aktivitou po jedle (predklony, cvičenie a pod.), alebo pri uľahnutí po jedle.

Zvláštne príčiny má pálenie záhy v tehotenstve, kde sa vyskytuje najčastejšie. Vyššia hladina  hormónov spôsobuje ochabnutie zvierača pažeráku a naviac rastúci plod tlačí žalúdok nahor. Po pôrode sa všetko upraví väčšinou samo.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pálenie záhy.sk
Kontakty